E-knižní pirátství přimělo Lucíi Etxebarria k ukončení psaní

Španělská autorka Lucía Etxebarria končí s psaním a jako důvod uvádí pirátské kopie její tvorby. Etxebarria je autorka bestsellerů a držitelka ocenění a setkání s pirátským šířením jejích knih pro ní jistě nebylo příliš příjemné. Rozhodnutí o ukončení psaní se navíc nesetkalo s příznivým ohlasem čtenářů. Komentáře na její Stránce na Facebooku byly navíc tak nepříjemné, že prý skončila i s Facebookem (pravděpodobně co se jejího osobního účtu týče, Stránka stále žije).

Pro řadu jiných autorů pirátské šíření jejich knih stalo základem marketingu a dokázali ho využít. Etxebarria pro Guardian uvádí, že počet jejích pirátsky stažených knih převýšil počet prodejů. Španělsko, uvádí se v článku na Guardianu, je na čele žebříčku zemí s vysokou mírou pirátství. Etxebarria upozorňuje, že na pirátství se vydělávají velké peníze – pirátské aktivity se přesouvají mimo Španělsko a točí se v nich velké peníze.

Poslední autorčina kniha. The Contents of Silence, byla zveřejněna v říjnu a v elektronické podobě neexistuje. Ke stažení ji, samozřejmě, najdete v PDF podobě. Nelegálně.

Zdroj: Piracy Drives One Noted Author to Early Retirement

7 komentářů: „E-knižní pirátství přimělo Lucíi Etxebarria k ukončení psaní

 1. Možná právě v tom, že ta kniha nebyla dostupná ke koupi v elektronické podobě, je ten problém. Lidi prostě chtějí číst elektronicky a ne se vláčet s papírovou knížkou.

 2. Neviem aké predaje mala, ale ak je označovaná ako autorka bestsellerov, určite neboli malé. Nechcem obhajovať pirátstvo, ale určite niekto, kto píše bestsellery, dokáže na nich zarobiť slušné peniaze, aj keď sa veľké množstvo ukradne. Skôr mi to príde ako s prepáčením nenažranosť a bedákanie nad tým, o koľko viac som mohla zarobiť. Samozrejme sa môžem mýliť.

 3. Zajimave ze trebas takovy autor minecraftu si nestezuje …. a hrat nekoupene to lze taky…. tzn platba je prakticky ciste dobrovolnou veci…

  => Asi zas az tak dobra nebyla, paac pisalci oznaci za bestseller dneska kazdou volovinu.

 4. Nelegálně ke stažení? Ne podle našeho práva, kdy stahovat smíme co chceme. A hlavně, autorka by měla být ráda, že existuje tolik fanoušků její tvorby, že jsou ochotni pirátit, aby mohli jeji tvorbu číst. Pokud by oblíbená nebyla, nikdo by ji nečetl, tak kdo by se s tím pirátil.
  Pirátské kopie těchto děl nejsou přímou hrozbou pro autorku, naopak ji oslavují. Jsou ale riskem pro nakladatele, ostatně risk je stejný jako pro každé jiné podnikání. Nakladatel se může soudně bránit a soud by měl rozhodnout v jeho prospěch, takže v čem je problém paní Etxebarria?

 5. Třeba už psát nebude, třeba půjde makat do fabriky. Bestseller znamená doslova nejlépe prodávané zboží, a to jistě za to měla nemalý peníz. A čím víc lidí to čte, tím si jich to také více koupí třeba jako dárek pro někoho v papírové podobě. Ale když jí to je málo, tak třeba rukama nebo čím?) vydělá víc.

 6. Tak nechci nikoho urazit, protože jsem o ní v životě neslyšel a tudíž je můj příspěvek založen jen na informacích z wiki, což samo o sobě stojí, tak za zlámanou grešli, ale ten obrázek, který o paní spisovatelce vychází mi zrovna žíly netrhá.

  Když se podíváme co to je za tvorbu, tak část tvoří poezie, která sama o sobě dnes netáhne (ať je jakkoliv kvalitní), pakliže nejste třeba pan radní, který si nechá zaplatit náklad za veřejné peníze… ale i to nemá s (ne)kvalitou nic společného… D
  Další nezanedbatelnou část portfolia tvoří eseje. Nic proti nim, ale to je znovu poměrně neatraktivní artikl. (Mluvím o „staré“ tištěné formě, naopak takové správné jednohubky mám v elektronické podobě rád… samozřejmě s rozumně nastavenou cenou. )

  Dál tam vidím biografii (Kurta Kobaina), typické „zaručené návody na lásku“ a nějaké ujeté feministické pamflety… Plus dvě žaloby za plagiátorství (obě ve výsledku právoplatné) a zajímavou jazykářskou chybičku, která by se třeba p. Čapkovi u nás jistě nestala 🙂

  Na druhou stranu tam je jedno španělské ocenění Premio Nadal, takže dát slova k sobě paní umět musí dobře.

  Takže co z toho usuzuji? Že paní spisovatelka píše pro velmi, ale velmi úzký záběr čtenářů. A místo toho aby jim vyšla vstříc, třeba právě tím vydáním děl v digitální podobě, tak se na ně „vykašlala“. To že nějaký zájem o ty díla být musí je samo nepřímo dokázáno tím, že ti „hnusní piráti“ si sami dali práci s tím převodem do digitální podoby a následným šířením.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s