J.K. Rowling chystá své knihy v digitální podobě

J.K. Rowling a www.pottermore.com nabídne od října všech sedm knih o Harry Potterovi v digitální podobě. Pottermore.com zároveň bude sloužit jako sociální síť/platforma pro fanoušky Pottera. Zajímavé je, že podle doposud dostupných informací by knihy mohly být dostupné bez DRM a Rowling chce aby byly dostupné pro všechny e-čtečky. Partnerem webu je Sony.

Pottermore.com bude exkluzivním místem, kde bude možné všech sedm knih o Harry Potterovi zakoupit. V praxi to bude znamenat významnou změnu podmínek pro doposud dominantní hráče na e-knižním trhu – hlavně pro Amazon.com a Apple. Ti v obou případech sází hlavně na proprietární čtečky a zejména proprietární formáty, v obou případech včetně vlastního DRM (Digital Rights Management). V případě Pottermore a prodeje tímto způsobem přijdou o významné příjmy – Rowling v uplynulých letech díky Potterovi změnila klasický knižní trh, v případě e-knih může tento úspěch zopakovat.

Obejít tradiční e-knižní prodejce přitom není nejjednodušší úkol, právě Rowling ale může něco takového dokázat. V klasické knižní podobě se prodalo na 450 milionů knih po celém světě. A Rowling vlastní práva k elektronickému publikování svých knih.

Harry Potter bude na Pottermore.com dostupný jak v e-knižní podobě, tak v podobě audio knih – v řadě jazyků (na počátku angličtina, francouzština, italština, španělština a japonština).

4 komentáře: „J.K. Rowling chystá své knihy v digitální podobě

  1. To že Amazon „přijde o příjmy“ není chyba Amazonu, kdyby Rowlingová chtěla, klidně si může Pottera na Amazonu bez DRM prodávat. Pokud je někdo dostatečně známý, že Amazon (a podobné velké prodejce) nepotřebuje, proč ne.
    Na místě Sony bych se to asi pokusil marketingově využít k nárůstu tržního podílu na úkor nejrůznějších tržnicových čteček („Potter na Sony vypadá sedmkrát líp než na běžné čtečce“), pokud by to konkurenci přimělo k lepšímu dodržování standardů (v současné době EPUB), bylo by to bezva.

  2. Amazon samozřejmě není DRM free. Navíc neumí epub. A co ještě hlavně navíc, bere si podstatnou část příjmu do vlastní kapsy. Proč by to Rownlingová dělala 🙂

  3. Na Amazonu se prodávají i knížky bez DRM, záleží jenom na rozhodnutí autora/nakladatele, sám mám takových několik, např. tuhle http://kindleformatting.com/book/.
    Myslím, že jí vadí jenom ta marže, o kterou se nechce dělit – a nejspíš dělá dobře (ve svém případě).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s