Petr Blumentritt: Elektronické knihy jsou zatím stále onou „kuriozitou“, jak uvádí pan Kanzelsberger mladší

Vážený pane Dočekale,

Váš názor Vám neberu, pouze s ním nesouhlasím. Jsem jedním z nakladatelů a k Vašemu článku si dovoluji poznamenat následující:  Elektronické knihy jsou zatím stále onou „kuriozitou“, jak uvádí pan Kanzelsberger mladší.

Je otázkou, zda tomu tak bude i v budoucnu, to nikdo přesně neví a troufám si říci že ani Vy ne.  Názory o likvidaci knih v tištěné podobě jsem již slyšel v době rozmachu CD-romů , vida: ono nic. Uznávám přitom současné větší možnosti při využití Internetu. Je třeba připomenout, že e-knihy nejsou ani tak „problémem“ nakladatele, ale spíše tiskáren a možná též knihkupců.

Pro nakladatele se jedná pouze o jiný výstup finálního produktu, namísto tištěné verze  bude verze elektronická. Podklady pro elektronickou verzi stejně nakladatel má, v současnosti slouží jako podklady pro tisk – jejich úprava pro čtečku nepředstavuje vážný problém.

Můžeme tedy spekulovat o vývoji knižního trhu, ale uvádět, že „Českým knižním vydavatelům hrozí zánik“ je jemně řečeno přehnané, pokud by tento zánik měl být v souvislosti s e-knihami. Můžete se také všimnout, že spíše užívám termínu nakladatel – termín vydavatel se užívá častěji s vydáváním periodik.

Váš článek vyznívá, že tištěné knihy budou minulostí – já si to nemyslím. Mám-li představit svoji vizi (přičemž se mohu mýlit) : E-knihy i tištěné knihy budou existovat vedle sebe, ale v jakém poměru nevím. Pouze zákazník rozhodne, která z verzí bude dominantní – a kdo ví – třeba se objeví i nějaká další.

Petr Blumentritt
nakladatelství BLUG

P.S. Vaše fakta a „doporučení vydavatelům“ jsou – promiňte mi-  trochu úsměvná. Celá problematika vydávání knih je trochu složitější, než si zřejmě myslíte…

17 komentářů: „Petr Blumentritt: Elektronické knihy jsou zatím stále onou „kuriozitou“, jak uvádí pan Kanzelsberger mladší

 1. Obávám se, že Vaše nakladatelství neprodukuje zrovna typickou literaturu, kterou lidé čtou na čtečkách. Jestliže e-knihy posuzujete z hlediska Vašeho zaměření, pak může být tento Váš pohled zkreslený.
  Ale souhlasím s Vámi v tom, že e-kniha a tištěná kniha budou existovat vedle sebe. Troufám si mluvit za většinu čtenářů e-knih, když prohlásím, že nikdo z nás si nepřeje zánik tištěné knihy, ale pouze to, abychom si mohli vybrat mezi tištěnou a elektronickou verzí. Nakladatelé toto nerespektují, takže se nemůžete divit, že jsou za to odměněni „stejným metrem“ z druhé strany barikády a mnoho lidí si přeje zánik současného systému.

  1. Je to možné, mohu mít zkreslený pohled, vycházím především z vlastní praxe. Možná by byl zajímavý pohled někoho z kolegů, jichž se to týká spíš. Může být ale zkreslený pohled také Váš, coby čtenáře e-knih – ačkoli Vám může připadat, že ve Vašem okolí je požadavků na e-knihy hodně, celkově to pro český knižní trh nemusí být až tak významné.

   1. Konkrétně o sobě: O nakladatelství BLUG jsem doposud nevěděl. Podíval jsem se na odkaz. Našel knihu pro synovce např. Ukradené prázdniny. Teď bych chtěl (ale nelze) si např. stáhnout ukázku (15-20 stran) hned do čtečky a předat Pepíkovi ke čtení. Až přijde s dotazem, jak to pokračuje, tak mu rád koupím zbytek eknihy nebo objednám papírovou knihu. Je to možné udělat i na počítači, ale opravdu je rozdíl mezi e-inkem a displejem.
    Co brání této jednoduché věci? U ukázky lze prominout i chybičky ve formátování a jako reklama to je (myslím) za hubičku.

   2. Neřešíme technický problém, brání tomu autorský zákon a autorská smlouva. Vámi uvedené stažení v tomto rozsahu je po mém soudu další užití části díla a  jako reklama použít nepůjde (tady bude potřeba přesnější právní rozbor specialisty na autorské právo – a to už za hubičku nebude). Ano – možná by to šlo řešit nějakým dodatkem, bude-li k němu autor svolný, vracím se ale k poptávce – u nás je poptávka po e-knihách natolik malá, že návratnost investic je veeeelmi vzdálená. Vám, coby čtenáři e-knih, nezbývá, než tlačit na nakladatele – pokud Vás bude dostatečné množství, věřte, že rozumný nakladatel si tento segment trhu uniknout nenechá.

   3. Můj pohled je opravdu zkreslený. Přiznávám to.
    Čtenářská skupina, která by e-bookovému trhu mohla dát počáteční impuls, je velmi malá. Jsou to „early adopters“, kteří si tu čtečku koupí, i kdyby si pro ni měli vyrábět obsah sami. Ale je jich málo a normální čtenář nevidí, pro nedostatek obsahu, důvod proč by si měl koupit čtečku. V této chvíli jsou to nakladatelství a případně distributoři, kdo by měl vytvářet trh. Jestliže nebude obsah, nebude nikdo kdo by si ho koupil. Čtečka je stejný technický prostředek jako video, nebo DVD přehrávač – ty by si také nikdo nekoupil, pokud by neměl možnost někde půjčit, nebo koupit, nosič s obsahem.
    Já vás chápu, že nechcete riskovat a prošlapávat cestu (také) ostatním. Ale pokrok nezastavíte. Lidi si nakonec tu čtečku, či tablet, koupí a nedostatek obsahu k zakoupení bude část těchto lidí kompenzovat jinde.
    Nakonec jsou to vaše prachy, které od nás neuvidíte.

 2. Vydávání neperiodických publikací se zaměřením na vzdělávací a dětskou literaturu. – Obávám se že takového zaměření opravdu není cílovou skupinou pro čtečky. Alespoň u literatury pro mladší děti.

 3. „Pouze zákazník rozhodne, která z verzí bude dominantní – a kdo ví – třeba se objeví i nějaká další.“
  Napadá mě pouze jediná další verze (a nepravděpodobná) – totiž, že lidi přestanou číst vůbec. Až na skupiku jakýchsi podivínů…

 4. Elektronické knihy možná jsou kuriozitou, ale musíme dodat, že jen v ČR. V USA to už dávno neplatí. V dnešním globalizovaném světě se snadno může stát, že nějaký hlavoun v Amazonu si usmyslí, že zavedou podporu češtiny a prodeje českých knih. A s vaším přístupem se potom stanete kuriozitou vy.

  1. Pane Soušku,
   aby mohlo nějaké dílo vyjít (kromě textů tzv.volných), musí existovat tzv.Licenční nakladatelská smlouva. Touto smlouvou se mj. nakladatel chrání před dalším užitím díla, což by nepochybně nabídka textu od Amazonu nebo kohokoli dalšího byla – žádný „hlavoun“ to změnit nemůže. Uznávám přitom, že  vymahatelnost práva by v případě zahraniční společnosti byla obtížnější, ale nikoli nemožná. Nevím, podle čeho hodnotíte můj – podle Vás zřejmě vrcholně negativní – přístup k e-knihám.  Není to nic, co si neumím představit – pouze to nepodporuji. Až budou zákazníci požadovat naše publikace v elektronické formě, budeme reagovat – v současnosti tyto požadavky (až na jedinou vyjímku) nemáme.

   1. „Až budou zákazníci požadovat naše publikace v elektronické formě, budeme reagovat“ neco podobneho uz jsem jednou cetl, mp3 taky nikdo „nechtel“ kde jsou hudebni vydavatele dnes?

   2. Pane Romane,
    je věcí každého nakladatele či vydavatele, jak se k e-knihám či e-periodikám postaví.
    Veřte, že pokud bude zájemců o e-knihy přibývat, bude především v zájmu nakladatelů či vydavatelů  tuto poptávku uspokojit.

   3. Tak nejak spolehate na to ze plati tvrzeni ze poptavka urcuje nabidku. Ale ono to tak neni. Jdete do autosalonu a chtejte  tridverovou skodovku. Vytvorite poptavku ale nabidka se nehne, pac budete sam. Kazdy totiz podridi svoji poptavku stavajici nabidce.  Tedy to co je nabizeno urcuje co se ve skutecnosti proda. A kdyz ne, tak se zmeni nabidka.
    Hodlate cekat az zakaznici zacnou pozadovat Vase knihy elektronicky? Ja bych spis rekl, a v podstate to tak i udelam, kdyz na to dojde, ze se koukne k Vam a potom pujde ke konkurenci kde uz to bude, a nebo do knihovny a prozene to scanerem… Jako dobry priklad takoveho chovani by mozna mohly poslouzit amaterske preklady Harryho Pottera, kdy Albatros nebyl dostatecne rychly.

   4. Jako reakci na příspěvek uživatele Psenda uvádím, že se mýlí téměř ve všem:
    1.Poptávka většinově určuje nabídku. To není tvrzení, ale fakt.  Budete-li totiž nabízet věci o které nebude mít nikdo zájem, brzo skončíte. Nabídkou můžete ovlivnit poptávku pouze do určité míry.
    2.Půjdete-li do autosalonu pro třídvéřovou škodovku a budete-li sám, pravděpodobně odejdete neuspokojen. Půjdete-li spolu s pěti tisíci dalších zájemců, škodovka se minimálně zamyslí nad možností uspokojení vaší poptávky – viz bod  č.1
    3.Hodláte-li podřizovat svoji poptávku stávající nabídce (podle Vás jako každý), proč tedy požadujete po nakladatelích něco nového, e-knihy ?
    4. Pokud bude někdo požadovat konkrétní naši knihu v elektronické podobě, bude  jí muset koupit pouze u nás, stejně jako škodovku těžko koupí např. u Peugeotu (jiná věc by byla, pokud budete chtít třídvéřové auto jako takové a nebudete-li trvat na konkrétní značce).
    5. Vámi uvedený postup „prohánění skenerem“ je v rozporu s autorským právem, podle mého názoru amatérské překlady Harry Pottera také.
    6.Nevím, kolik toho víte o vydávání knih nebo podnikání obecně – kdybych měl soudit z Vašeho příspěvku, řekl bych, že mnoho ne.

 5. E-knihy existují už relativně dlouho, ale komfort čtení na monitoru nebo na telefonu atd. je mnohem horší než čtení papírové knihy. To u e-inku neplatí, tam je komfort srovnatelný takže utěšovat se tím že „Názory o likvidaci knih v tištěné podobě jsem již slyšel v době rozmachu CD-romů , vida: ono nic.“ je chyba.

  Další chyba je neustálá polarizace – buď jenom e-knihy a nebo jenom papírové. Oboje bude existovat souběžně.

  1. Pane Michale,
   zřejmě jste nečetl pozorně – tento můj příspěvek byl reakcí na článek pana Dočekala, který uvádí (či tak jsem to alespoň pochopil), že českým knižním vydavatelům hrozí v souvislosti s e-knihami zánik – s tím nesouhlasím. Nerozporuji větší komfort při čtení současných e-knih, pouze říkám, že kvůli příchodu nového média nemusí zaniknout (a velmi pravděpodobně nezanikne ) to původní. Nevím, kde v mém příspěvku vidíte onu polarizaci – naopak uvádím, že podle mého názoru budou existovat obě verze vedle sebe.

 6. Souhlasím s tím, že elektronické a normální knihy budou existovat vedle sebe.
  „Až budou zákazníci požadovat naše publikace v elektronické formě, budeme reagovat“
  Ale možná právě tenhle způsob uvažování se může stát začátkem konce pro některé nakladatele. ČR je specifická – nejsme zvyklí za elektronický obsah platit. Někteří by i chtěli, ale obsah jim i díky té výše uvedené myšlence může být upřen. A místo toho, aby nakladatelé byli aktivní ve formování nového trhu, aby „učili“ nové čtenáře, budou čekat.
  Jasně, sázka do loterie. Amazon nečekal – vytvořil a zformoval trh. Ještě si geniálně vytvořil platformu pro následný prodej – Kindle.
  A ještě k tomu Amazonu – píšete o licenční nakladatelské smlouvě. Nerozumím tomu, ale předpokládám, že licenční smlouva je obvykle podepsaná na již existující díla. Myslíte, že po vstupu Amazonu na trh se to neodrazí třeba na trhu knižních novinek, na které ty licenční smlouvy neexistují?
  Vás se to sice nemusí týkat, ale zajímavé je, nakolik je tenhle „čekáme“ přístup mezi nakladateli rozšířený. Abyste všichni stihli reagovat…

  1. Licenční nakladatelská smlouva upravuje vztah mezi konkrétním dílem konkrétního autora a nakladatelem. Uzavírá se při zadání, či nejpozději při přijetí rukopisu k vydání (to častěji). Doba mezi přijetím rukopisu a vydáním díla může být různá, i několik let. Záleží také, jak je smlouva sestavena, zda je vůbec možné knihu vydat též v elektronické podobě ( např. naše smlouvy s tím dosud nepočítaly). Abych odpověděl na Váš dotaz – trh s novinkami to tím pádem neovlivní. Není totiž pravděpodobné, že by někdo jiný vydával tištěnou a někdo jiný elektronickou verzi, protože náklady na sazbu (úprava rukopisu na podklady pro tisk) jdou v některých případech i do stovek tisíců korun.
   S Vaším příspěvkem ale souhlasím, správně uvádíte, že v ČR nejsme zvyklí za elektronický obsah platit – doplním, že v ČR je obecně povědomí o duševním vlastnictví a  autorských právech velmi mlhavé. Možná odtud pramení neochota nakladatelů pustit na trh verzi svého produktu, který se následně bude nekontrolovaně šířit (co si budeme nalhávat). Kráčíme tak trochu v kruhu …

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s