Mediaresearch: E-knihy u nás: Češi a čtečky se zatím spíše jen oťukávají

Pětina internetových uživatelů uvažuje o pořízení e-čteček v horizontu jednoho roku. Největší potenciál má v elektronické podobě odborná literatura. Mladí ke čtení upřednostňují multifunkční tablet. Uvádí to Mediaresearch v studii z polovina března (977 dotazovaných).

Výzkum prokazuje, že čtení je doménou vzdělanějších lidí – nejvíce čtou vysokoškoláci a lidé s maturitou. Častěji se knihám věnují také ženy.

11 % uživatelů internetu už nějakou e-knihu má – jedná se hlavně o muže, vysokoškoláky a silné čtenáře, pokud tak můžeme nazvat lidi, kteří čtou téměř denně.

Muži a lidé s univerzitním diplomem mají zároveň nejvstřícnější postoj k pořizování elektronických knih – zhruba třetina sice žádné nemá, ale uvažuje o tom, že si je začne pořizovat.

Většina respondentů, kteří kdy četli e-knihy, uvádí, že knihy četli nebo čtou na stolních počítačích či v noteboocích.

Vlastní čtečku pak mají jen 3 % uživatelů, 4 % deklarují vlastní tablet. 18 % respondentů však plánuje pořízení čtečky v horizontu jednoho roku a 15 % uvažuje v podobném duchu o tabletu.

Generace 15-24 výrazně upřednostňuje multifunkční tablety.

Valná většina respondentů by klasikou knihovnu za elektronický archiv nevyměnila. Spíše přichází v úvahu kombinace klasické a virtuální knihovny, z nichž každá by posloužila jinému účelu.  V tom případě by bylo místo v policích vyhrazeno obsahově či esteticky cennějším knihám, knihám s citovou hodnotou a do čteček by si lidé stahovali knihy konzumnějšího charakteru či odbornou literaturu. Požitek ze čtení skutečné knihy podle respondentů elektronická čtečka nahradí jen stěží.

4 komentáře: „Mediaresearch: E-knihy u nás: Češi a čtečky se zatím spíše jen oťukávají

 1. „Požitek ze čtení skutečné knihy podle respondentů elektronická čtečka nahradí jen stěží.“
  Beletrii sice nečtu denně (spíše týdně, během týdne čtu spíše technickou literaturu, ale každý týden si na čtení beletrie čas najdu a ve volných týdnech čtu přes týden i beletrii), ale čtečku mám a požitek je to úplně stejný (ba lepší, viz. dále). Myslím, že požitkem se ohání především ti, kterým knihovna slouží jako manifestace toho, že se sami považují za intelektuály a toto chtějí tou knihovnou podpořit.
  Nevím jak ostatní (tedy určitě jsem menšina :-)), ale já jsem jako malý pomáhal matce na konci školní roku s evidencí skladu učebnic. Nesnáším smrad starého papíru, ze kterého mě někdy natahuje i na zvracení. Navíc jsem je stěhoval z posledního patra až dolů. Ti požitkářští snobové by si někdy měli zkusit přenést pět metráků smrdících knih. Tomu já totiž říkám požitek z klasických knih.
   

 2. Ten požitek zjevně přímo souvisí se zjištěním „většina respondentů, kteří kdy četli e-knihy, uvádí, že knihy četli nebo čtou na stolních počítačích či v noteboocích“ – pokud někdo čtečku alespoň pár týdnů nepoužíval, nemůže se k tomu kvalifikovaně vyjadřovat. Požitek ze čtení PDF na stolním monitoru je opravdu jiný. 🙂

 3. Ono taky PDF není elektronická kniha v pravém slova smyslu. Pokud text volně neteče, tak se na displeji malé (do 7″) čtečky prakticky nedá číst. Nutné posouvání všemi směry, k tomu dlouhá odezva čtečky a navíc hodně malá písmenka, to jednomu vezme chuť na čtení. To je zkušenost čtení PDF na Kindlu z Cybook Opusu. Na nějaké 9″ čtečce může být PDF v pohodě.
  Na druhou stranu, srovnávat čtení z eInku a z LCD, neřku-li ze stolního PC či notebooku, to opravdu nejde.
  Jiří: Myslím, že tě docela chápu a plně s tebou souhlasím. Já mám spíše takový nešvar, že nečtu knihy 2x. Mám to tak zažité z dětství. Takže jsem jednoho dne spoustu levné beletrie odnesl do antikvariátu, kde mi řekli, že je to tak akorát zralý do „šmelcu“. Takže nemám zájem kupovat papír a práci tiskařů. Nechci knihy skladovat v policích, kde mohou být úplně jiné věci. Kniha na disku tolik místa nezabere 🙂

  1. > “ Pokud text volně neteče“
   Ono není PDF jako PDF – pokud je řeč o tradičním PDF, tak to je určené pro přípravu věrného vzhledu dokumentu k vytištění a pro e-booky se nehodí. Od toho existuje e-bookové PDF, kde reflow možný je.  Takže je to jenom o tom, jestli ten kdo daný e-book v PDF vytvořil na toto myslel či nikoliv.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s