Listina práv uživatele elektronických knih

Recenze: NextPapyrus PAGEoneListina práv uživatele e-knih je prohlášení základních svobod, která by měla být poskytnuta všem uživatelům elektronických knih.

Každý uživatel e-knih by měl mít následující práva:

  • Právo na užívání knihy v rámci pravidel, která povyšují přístup nad proprietární omezení
  • Právo přístupu k e-knize na libovolné technologické platformě, včetně hardware a software, podle uživatelova výběru
  • Právo komentovat, citovat pasáže, tisknout a sdílet obsah z e-knihy v duchu férového užíti a autorských práv
  • Právo na první opětný prodej rozšířené na digitální obsah, který umožní vlastníkovi e-knihy právo si knihu ponechat, sdílet a znovu prodat jím zakoupené e-knihy

Věřím ve volný trh informací a myšlenek.

Věřím, že autoři, spisovatele a vydavatelé mohou vzkvétat, pokus jsou jejich díla snadno dostupná na nejširší škále médií. Věřím, že autoři, spisovatelé a vydavatelé mohou prospívat, když je čtenářům poskytnuta maximální šíře přístupu, anotace a sdílení s dalšími čtenáři a tím je obsahu pomáháno nalézt nové audience a trhy. Věřím, že kupující by měli mít právo na první opětný prodej, protože e-knihy jsou součástí velkého základního kamene kulturní literárnosti, vzdělávání a přístupu k informacím.

Digitální řízení práv (DRM) působí jako mechanismus bránící této svobodné výměně myšlenek, literatury a informací. Stejně tak stávající licenční ujednání znamenají, že čtenáři nikdy nemají konečnou kontrolu nad jejich vlastní osobní četbou. Toto jsou podmínky nepřijatelné pro e-knihy.

Jsem čtenář. Jako zákazník, mámo nárok aby se mnou bylo zacházeno s úctou a ne jako s potenciálním zločincem. Jako spotřebitel mám nárok na vlastní rozhodnutí o e-knihách, které si  kupuji či půjčuji.

Mám obavy o budoucnost přístupu k literatuře a informacím prostřednictvím e-knih. Žádám čtenáře, autory, vydavatele, prodejce, knihovníky, vývojáře software a výrobce zařízení aby podporovali práva uživatelů e-knih.

Tato práva jsou vaše. Nyní je řada zaujmout stanovisko. S cílem pomoci šířit toto sdělení, zkopírujte celý tento příspěvek, připojte vlastní komentáře, spojte vše a šiřte ostatním. Blogujte, tweetujte (#ebookrights), dejte na Facebook, vylepte to na pouliční lampu.

Původní zdroj : The eBook User’s Bill of Rights – Librarian in Black, šířeno v rámci CC0. , český rychlý a nedokonalý překlad www.BookZ.cz

3 komentáře: „Listina práv uživatele elektronických knih

  1. Ja myslím, že by sa malo bojovať o to, aby bol trh čo najslobodnejší. Trh sa predsa prispôsobí zákazníkom. Vydavatelia aj teraz majú možnosť predávať knihy bez DRM – sám som zopár takých kníh kúpil. A osobne tiež nemám zásadný problém s DRM – používam zariadenie, ktoré s tým problém nemá. Ďaleko horšie ako DRM sú predajcovia, ktorí predajú knihy iba pre špeciálny softvér alebo zariadenie – napr. Raj Kníh.
    To aby sa dali komentovať časti kníh a zdielať tieto komentáre, to je len otázka softvérová a evidentne to zatiaľ nikto nezapracoval. To nemá s DRM nič spoločné.
    Trochu si protiriečite v tom, že na jednej strane ste proti DRM a na druhej strane chcete právo opätovného predaja knihy. Technicky ťažko realizovateľné a nič podobné nie je ani v softvéri alebo v hudbe.

  2. Svobodné výměně informací, a tou e-knihy v nejširším rozsahu jsou, brání sobecké a malicherné zájmy tzv. knihkupčíků. To je ta partička srocená kolem pana Pištoria (vím není tam háček) a blbů z vyděračké Dillie. Nadto si je nutné uvědimit, že DRM je ve stávající podobě dalším chapadlem velkého bratra, který umožní státu a jeho bonzáčkům kontrolovat co jste a kdy četli. To v zemi, kde se lidi posílají do vězení za zpívání písničky, není dobrý model a dosta bych se ho obával. Vím, DRM se dá terchnicky zbavit, ale to je ve své podstatě porušením stávající koncepce ochrany autorského práva a tudíž, opět jedna ze skutkových podstat trestného činu. Domnívám se, že Litinu práv uživatele e-knih je třeba propagovat a prosadit. E-knihy totiž představují účinný nástroj pro přímé komuniakce – propojení autora se čtenářem a jejich vzájemnou reflexi. Nadto by se měli autoři zásadně zamyslet nad výši svého honoráře, jehož podíl na ceně tištěné knihy je směšně nízký oproti třeba  distribuci (marže 50% a více % zavání pěknou zlodějnou). To princip e-knih může tyto poměry učině proměnit, ovšek k nelibosti distribučních řetezců a kamenných knihkupectví, které rádi diktují co se bude číst (výběr titulů pro své kamarádíčky) a kdo bude co číst ( výši ceny a pod.) Cena e-knihy by mohla být u tuzemského – původního díla okolo 50 Kč, u výpravnějších, rozsáhlých nebo překladových děl do 90,- Kč. Držím proto palce tomuto projektu a pokud mohu nějak pomoci, dejte vědět. J. Stawarski

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s