Českým knižním vydavatelům hrozí zánik. Digitální obsah je převálcuje

Čeští knižní vydavatelé jsou vymírající druh. Kanzelsberger je přesvědčený, že když něco fungovalo stovky let, nelze očekávat revoluci. A e-knihy považuje za kuriozitu. Situace se opakuje.

Knižní vydavatelé se řítí do záhuby stejně jako klasičtí hudební vydavatelé. E-knihy neuznávají, nechtějí je, nebudou je prodávat. A v okamžiku kdy dojde na lámání chleba, vytáhnou klasický argument. Pirátství. Což, jak už my „technologičtí nadšenci“ dávno víme, je přesně to, co ignorací evoluce knih aktivně podporují. Protože kde není možnost koupě, tam nastupuje snazší cesta. Pirátská.

Jan Kanzelsberger mladší, zástupce jedné z největších sítí knihkupectví v Česku, považuje elektronickou knihu za „kuriozitu pro technologické nadšence“.

Asi je zbytečně knižním vydavatelům připomenout několik drobných (ale o to více podstatných) faktů.

 • Jste sami zodpovědní za svou budoucnost, nikdo vás zachraňovat nebude. A je nejvyšší čas se začít o budoucnost starat.
 • Budoucnost je v digitálním obsahu a pokud to stále nevidíte, zkuste se podívat na hudební průmysl. Knižní průmysl míří stejným směrem a pokrok (či evoluci, chcete-li) prostě nezastavíte
 • Nechápete-li základní ekonomický princip založený na poptávce, stanete se ohroženým druhem. Autorům se dostává do rukou snadný nástroj jak vás vynechat, čtenářům se dostává do rukou to samé.
 • Stávající ekonomický model vydavatelů se vlivem Internetu (digitální distribuce obsahu) hroutí.

Připomínat tato fakt je nutno, ve skutečnosti je to ale zbytečné. Málokterý z vydavatelů je ochoten otevřít oči (a hlavně mysl) a pochopit, že svět se mění. Evolučně, nikoliv revolučně. Jedna z nejhrůznějších ukázek je citace Kanzelsbergera mladšího v článku na Aktuálně.

Nula,“ říká Kanzelsberger na otázku, kolik procent knih nabízí v elektronické verzi a pokračuje: „Je tu množství čteček a formátů a nikdo neví, která bude ta primární. Navíc necítím ani žádnou poptávku. Takhle to fungovalo stovky let, já žádnou revoluci neočekávám.“ (České e-knihy nebudou, nikdo je nechce, tvrdí knihkupci)

Při vší úctě, tohle je přístup vymírajícího dinosaura. Přístup člověka, který není schopen vnímání reality. Té reality, která je tak jednoduše viditelná ve USA. Viditelná na úspěchu Amazon.com, Apple iBooks, ale také na čerstvém bankrotu jedné z nejslibnějších firem v knižním byznyse – řeč je o Borders a vyhlášeném bankrotu. Kolik z českých knižních vydavatelů i knižních obchodů bude za dva-tři roky vyhlašovat bankrot?

Kanzersberger je opravdu extrémní příklad odmítání reality. Stačí se podívat na www.kanzelsberger.cz – uvidíte web, který vypadá jako z minulého století. A aktivity na Facebooku má pěkné, ale jenom díky nadšeneckému přístupu jednoho jediného člověka. Žádné prozření se nekoná. Nekoná se ani internetový obchod, web sice má „košík“ a „objednávku“, ale ta končí „rezervací“ v některé z kamenných prodejen. Kamenných prodejen, které mnohdy zápasí o přežití – jednu z nich, vlajkovou loď jménem Dům knihy, nakonec Kanzelsberger opouští. Příliš vysoké nájemné a „nejistota v době ekonomické recese“.

Elektronické knihy žádné kamenné prodejny nepotřebují. A elektronické knihy si kupují lidé, kteří by si papírovou knihu nikdy nekoupili. A ti co si je koupit nemohou, si je prostě upirátí. Berte to jak to je. Reagujte, nebo zemřete. To je jediné co lze dodat k odmítavému postoji českých knižních vydavatelů k e-knihám.

(foto – Jan a Jan Kanzelsberger, Michal Sváček, MF DNES)

17 komentářů: „Českým knižním vydavatelům hrozí zánik. Digitální obsah je převálcuje

 1. Přístup Kanzlu je přezíravý, ale osobně to taky na revoluci nevidím. Aspoň v knihách. Aspoň zatím. Ale knihy začínají mit punc luxusu, např. výpravné grafické encyklopedie svým zpracováním i cenou. Úplně jiná věc je, že je to nepraktické, ale třeba časem místo sbírky motýlů, obrazů a dýmek se bude zvát na sbírku papírových knih.. O noviny a časopisy už trochu strach mám.

 2. Dobry den,
  zajimalo by vice informaci o zavreni Domu knihy. Nasel jsem jenom nejake informace z roku 2009. Mohl byste prosim vlozit link na nejake aktualnejsi? Osobne tam nakupuju rad, tak by me to docela mrzelo.
  Diky.

 3. Ten web je super, cituji:
  Upozorňujeme, že potvrzení o převzetí Vaší objednávky ještě neznamená, že požadované tituly skutečně máme k dodání. O skutečném stavu Vás budeme informovat, případně rádi odpovíme na Váš telefonický dotaz.
  Výhody:

  odpadá zdlouhavé a mnohdy nespolehlivé zasílání poštou
  možnost nezávazného prohlédnutí zboží bez povinnosti jej odebrat
  praktické spojení odběru objednávky s případným dalším nákupem v knihkupectví a využití všech nabízených služeb

  LOL!
   

 4. Mně nejvíce chybí nějaká forma elektronického půjčování knih. Myslím, že postup mikroplateb a únosné zpoplatňování jiného elektronického obsahu (videa, zprávy) přejde i na knihy (budeme jim tak ze zvyku ještě chvíli říkat, že?).
  Klasická kniha je okrasný předmět, pro někoho někoho je to vášeň hromadit ale pro mne je to drahé informační a zábavné médium, které mi ubírá místo k životu.
  Sdělování příběhů a znalostí se už dávno ubírá o třídu výše – wikinomics.

 5. Elektronická kniha je velmi praktická. Od té doby co mám Kindl, tak jsem koupil jen pár kusů skutečných knih a to spíš náhodou nebo jako dárek. Pro sebe si již téměř výhradně objednávám na Amazonu a sem tam něco stáhnu z rapidshare. Číst na podsvícených LCD nechci, ale za český obsah, který bych na Kindlu přečetl, jsem ochoten platit. Myslím, že podobný přístup má většina náruživých čtenářů.
   
   

 6. Pana Kanzersbergera nemá cenu komentovat. Ale v článku se objevuje jeden běžný mýtus: Autoři a čtenáři se bez nakladatelů rozhodně neobejdou, obejdou se  bez distribučních řetězců. Nakladatel (vydavatel) kromě běžné práce dělá tu nejzásadnější – dostane autora ke čtenářům. Hudbu k posluchačům. Krásná představa, že dobré zboží se chválí samo je bohužel utopií, neznámá jména (schovaná na zapadlých adresách) nalákají jen minimum lidí. Pokud se k nim ůbec dostanou.
  Argumenty typu Nohavica nebo Radiohead nefungují, protože ti stavějí na tom, že už je každý zná.

 7. Pana Kanzersbergera nemá cenu komentovat. Ale v článku se objevuje jeden běžný mýtus: Autoři a čtenáři se bez nakladatelů rozhodně neobejdou, obejdou se  bez distribučních řetězců. Nakladatel (vydavatel) kromě běžné práce dělá tu nejzásadnější – dostane autora ke čtenářům. Hudbu k posluchačům. Krásná představa, že dobré zboží se chválí samo je bohužel utopií, neznámá jména (schovaná na zapadlých adresách) nalákají jen minimum lidí. Pokud se k nim ůbec dostanou.
  Argumenty typu Nohavica nebo Radiohead nefungují, protože ti stavějí na tom, že už je každý zná.

 8. Clanek docela ignorantsky zamenuje „vydavatele“ a „knihkupce“.  To, ze jsou to uplne jine subjekty, je snad vsem, krome autora tohoto clanku, znamo.

  1. A ještě jsem ignorantsky nejmenoval nakladatele. Protože oni jsou tu autoři, vydavatelé, nakladatelé, knihkupci, distributoři.  A často jeden subjekt hraje víc rolí, někdy ani pořádně neví co je. Podstatné, že jsou to spojité nádoby, je to prozatím neoddělitelné.
   Jen ty e-knihy to nějak celé boří. A o tom to celé je.

   1. Slo o to, ze tady prorokujete „zanik vydavatelu“ a cely clanek se toci kolem nazoru knihkupce. To byla vec, na kterou jsem chtel poukazat.

 9. > Navíc necítím ani žádnou poptávku.

  Hmm… VŠUDE kam se kouknu, je přímo obrovská poptávka po e-knihách. Většina lidí, které znám, má čtečku e-knih a jsou z ní nadšení. Kolegové v práci, známí i příbuzní a dokonce i rodiče a prarodiče (ti je mají ode mě).

  Připouštím, že záleží na tom, v jakém okruhu se člověk pohybuje, a že třeba Lojza z fabriky (bez uražky) to kolem sebe vidí jinak. Ale Lojza z fabriky možná kolem sebe nevidí ani čtenáře papírových knih…

 10. Minulý týždeň som na dovolenke v horách prečítal 6 kníh na svojom iPade. Určite by som si nebral zo sebou 6 kníh. Vydavatelia môžu iba ľutovať, že z tých 100 kníh čo mám v Ipade, mám asi iba 10-15 legálne kúpených. Ale môžem ja za to, že ich neponúkajú viac …

 11. Mam Kindl tyden a uz jsem si uvedomil, jak velky dopad muze mit na trh s odbornou (hlavne pocitacovou) literaturou v CZ. Proc by jsem si kupoval cesky preklad odborne knihy, kdyz mohu mit levneji original a jeste treba v novejsim vydani. A nabidka literatury v anglictine je vetsi. Koupit knihu pres Kindl je tak snadne… Vetsina lidi od pocitacu anglicky umi a vetsina odbornych knih jsou stejne prekladany…
   

 12. Vážený pane Dočekale,
  Váš názor Vám neberu, pouze s ním nesouhlasím. Jsem jedním z nakladatelů a k Vašemu článku si dovoluji poznamenat následující:  Elektronické knihy jsou zatím stále onou „kuriozitou“, jak uvádí pan Kanzelsberger mladší. Je otázkou, zda tomu tak bude i v budoucnu, to nikdo přesně neví a troufám si říci že ani Vy ne.  Názory o likvidaci knih v tištěné podobě jsem již slyšel v době rozmachu CD-romů , vida: ono nic. Uznávám přitom současné větší možnosti při využití Internetu. Je třeba připomenout, že e-knihy nejsou ani tak „problémem“ nakladatele, ale spíše tiskáren a možná též knihkupců. Pro nakladatele se jedná pouze o jiný výstup finálního produktu, namísto tištěné verze  bude verze elektronická. Podklady pro elektronickou verzi stejně nakladatel má, v současnosti slouží jako podklady pro tisk – jejich úprava pro čtečku nepředstavuje vážný problém. Můžeme tedy spekulovat o vývoji knižního trhu, ale uvádět, že „Českým knižním vydavatelům hrozí zánik“ je jemně řečeno přehnané, pokud by tento zánik měl být v souvislosti s e-knihami. Můžete se také všimnout, že spíše užívám termínu nakladatel – termín vydavatel se užívá častěji s vydáváním periodik.
  Váš článek vyznívá, že tištěné knihy budou minulostí – já si to nemyslím. Mám-li představit svoji vizi (přičemž se mohu mýlit) : E-knihy i tištěné knihy budou existovat vedle sebe, ale v jakém poměru nevím. Pouze zákazník rozhodne, která z verzí bude dominantní – a kdo ví – třeba se objeví i nějaká další.
  Petr Blumentritt
  P.S. Vaše fakta a „doporučení vydavatelům“ jsou – promiňte mi-  trochu úsměvná. Celá problematika vydávání knih je trochu složitější, než si zřejmě myslíte…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s