Postřehy čtenáře: Pixel proti papíru

Přes půl roku používám iPad. Mimo jiné i na čtení knih a zjistil jsem, ze je to skvělé. Aby nedošlo k mýlce – miluji normální knihy, jejich papír, sazbu a texturu. V knihkupectví mě asi sledují s podezřením, protože ke knihám čichám – ta směs vůně papíru a tiskařské barvy je úžasná.

Nechci tady polemizovat o tom, jestli chci šetřit lesy, zda mám nebo nemám místo na všechny ty skutečné knihy, ani zmiňovat dalsi plusy a mínusy, které byly řečeny nejspíš tisíckrát. Zjistil jsem ale jednu zajímavou věc, věc, která mě osobně čtení knih na iPadu trochu komplikuje. Přiznávám ale, že je problém ale na mém příjímači – tedy v prostoru za mýma očima.

Jde o to, že pokud si vezmu do ruky knihu, můžu jí číst. Práve jen a jen číst. A právě jen a jen tuto knihu. Když si vezmu do ruky iPad, mám tam minimálně 10 knih nebo jiných dokumentů, které bych si fakt rád přečetl. Mohu se podívat na maily, jestli není něco nového. Můžu si konečně v klidu najít na internetu to, o čem jsme se třeba před chvílí bavili doma. Mohu upravit fotky, co jsem tam před pár dny nahrál a nahrát je online. To všechno (a mnohé a mnohé další) s iPadem mohu. S knihou nemám volbu – a tak si prostě čtu.

Nechci říci, že bych pořád přeskakoval z aplikace do aplikace, z knihy do knihy. Jakmile se začtu, začtu se. Ale rozhodně jsem více náchylný k tomu, abych si sem tam zkontroloval poštu, abych rozečetl více titulů najednou, než bych normálně četl. Možná i ta jednoduchost, s jakou je možné elektronickou knihu získat, je kontraproduktivní – když si člověk papírovou knihu koupí, tak se mu válí doma na stolku u postele (ok, nebo v knihovničce) jako memento, jako otázka „Kdy si mě přečteš?“.

Elektronický titul (i za předpokladu, že jsem si ho koupil) takhle vidět není. Není součástí mého osobního prostoru, který je okolo mě jako mimoděk. Prostě se mě v iPadu neválí, takže můžu rychleji zapomenout, že jí mám. A navíc ta úžasná lehkost „nabytí“ nové e-knihy, oproti skutečné… a tedy u úžasné lehkost jejího pozbytí (a tedy nepřečtení).

Samozřejmě, že jsou jistě lidé, kteří jsou disciplinovaní a dodržují lineární postup: koupit/stáhnout -> nahrát -> přečíst. Já ne. Ale i tak e-knihy mám rád a čtu je a považuju je za skvělou věc. Nehledě na to, že to není o tom zda papír a nebo pixel. E-knihy výrazně změní to, co bude publikováno. Ale o tom tenhle příspěvek není.

8 komentářů: „Postřehy čtenáře: Pixel proti papíru

 1. Ano, to mě už doporučil Daniel. Jenže nechci mít na všechno samostatné zařízení. Fajnsmekři na eknihy určitě nedají dopustit třeba na kindle, stejně jako zarytí fotografové nedají dopustit na svoje velké a těžké digitální zrcadlovky (dělající skvělé fotky).
  Mě zase vyhovuje to, že těch přístrojů nemám moc. Proto se učím „zachovat pozornost“, (nejen) když si chci číst knihu na iPadu (a nepřepínat kontext), stejne jako se učím dělat fotky s iPhonem. Koneckonců jak se říká: nejlepší foťák je ten, co máš u sebe. Myslím, že s knihou to bude podobné. Ale každému co jeho jest.

 2. Dobrý den,
  mám naprosto stejné pocity z iPadu, mnoho možností které mě rozptylují od čtení. Jaké aplikace využíváte pro čtení ebooks na iPadu?
   

 3. Přidám pár postřehů. Mám iPad i Kindle, takže mohu srovnávat.
  Na Kindlu mám podobný problém s pozorností: mnoho čtiva, pravidelně se aktualizující blogy a třeba Aktualne.cz. Taky pozoruju, že pokud je kniha hodně levná, nedejbože zadarmo, tak z ní mám daleko menší požitek a častěji ji nedočtu. Je to ale zvládnutelný a výhody to vyváží.
  Na iPadu je tento problém soustředit se ale už tak velký, že úplně ztrácím požitek ze čtení. Navíc jako silný dioptrik (5ky), musím na to vejrat zblízka a slzí mi oči. Naopak třeba kuchařka Momofuku je na Kindlu o ničem, ale na iPadu vynikne (obrázky, „typografie“).
  Takže jak kdy a jak na co, ale pokud jde o samotné čtení, vede u mě jednoznačně vede Kindle. Doporučuji to zkusit.
   
   
   
   

 4. Používám iBooks, Stanza a Kobo. iBooks proto, že se mě na celé Apple platfomě líbí to propojení (tedy například možnost hodit eknihu nebo pdf na iTunes a při příští synchronizaci je mám v iBooks). Stanzu na iPhone, a to především proto, že na mén iPhone 3G jsou iBooks jsou hodně nestabilní (hodně PDFek je dostane do kolen, zatím jsem nezkoušel poslední aktualizaci). No a Kobo, protože jsem si tam koupil pár knih. Vlastně i tohle „rozdělení“ není optimální, ale aspoň jsem schopen si koupit a přečíst knihu od všech vydavatelů.
  Poslední dobou ale mám všechny eknihy (a ostatní PDF dokumenty, co považuju za „něco jako knihy“) na Dropboxu a pokud si nějakou chci přečíst, stáhnu si jí. Jediné, co nechápu, proč .epub dokumenty nejsou otevřít v iBooks, takže to padá do Stanzy.
  Je mě jasný, že toto může být voda na mlýn zastáncům jiné platformy. Ale já jsem spokojenej. Vlastně vím, co v které čtečce mám a tak mám vlastně až 3 knížky na stolku (v menu iPadu)…

 5. @Slavek: i když jsem velký zasánce Apple platformy, tak rozhodně věřím, ze na čtení normálních knih (rozumějme text) je Kindle (nebo podobná čtečka) jednoznačně lepší. Občas také slzím.
  Pro mě jsou ale právě důležité i ty další (moderní) vlastnosti knih – pokud se to vůbec ještě dá nazvat knihami. Knížka s videem, zvukem, krásnými fotkami. Neříkám, že všechny knížky budou takový (doufám, že ne). Ale vzniká spousta takových a jsou skvělý. Na iPad jsou to zatím ještě časteji spíš samotné aplikace, ale myslím, že i to se změní. V epub pro iBooks může být video, javascript, snad i zvuk.

 6. Na Ipadu mám radši Stanzu, bo má pro mě ideálnější nastavování velikosti písma, jasu a v noci se mi po tmě dobře čte bílí text na černém a nebudím manželku lampičkou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s