Rajknih.cz není až tak ráj knih, ale snaha se cení

http://www.rajknih.cz je zbrusu nový pokus o další obchod s e-knihami. Bohužel až tak rájem není, ale to je dané stále stejným problémem – ten se jmenuje DRM.

Rajknih.cz není až tak ráj knih, ale snaha se cení

Než začnete prohlížet www.rajknih.cz (a případně kroutit hlavou), doporučím k přečtení Ebooky: český knižní trh se lehce otřásá – revoluce začíná dnes a Melvil je u toho – a hlavně ohlasy pod článkem. Jsou dobrým průzkumem toho, v čem RajKnih.cz selhal. A co vlastně čtenáře e-knih očekávají.

A taky příkladem toho, že Jan Melvil trochu ztrácí nervy a nezvládá „krizovou komunikaci“ (na příspěvek bohužel nelze přímo odkázat).

U nás se jakákoli snaha trestá. Vůbec nechápu, proč jsme doslova šikanováni (vyhrožováni, uráženi) za to, že jsme nabídli nějakou novou službu, a to mezi prvními.

Když tohle čtu, mám chuť Melvila zavřít. Je to jen práce a práce, zisk v nedohlednu, a dokonce si nevyplácíme ani platy. Zvážím vážně setrvání v branži, na volné noze mi bylo líp.

Zásadní problém RajKnih.cz?

Musíte si pořídit jejich e-čtečku (Wooky) a jste tak omezeni pouze na iPhone/iPad (až se jim podaří prorazit od AppStore), Android, PC a Windows Mobile.

V Rajknih.cz nenajdete e-knihy v ePub formátu, který je možné použít prakticky na každém zařízení – nenajdete tam ani možnost získat knihy pro Kindle (vcelku pochopitelné s ohledem na politiku Amazonu a proprietárnost, ale bohužel už poměrně nepříjemné). Jakkoliv je použití proprietární e-čtečky pochopitelné (za vším jako obvykle stojí DRM), je problémem číslo jedna.

Kupovat si e-knihy pro PC či mobilní telefon je poněkud nepraktické, e-knihy je potřeba číst na něčem, co umožňuje jejich pohodlné čtení. Kdekoliv, kdykoliv, za podmínek co nejvíce se blížících podmínkám možnosti čtení klasické knihy. Jakkoliv se této potřebě blíží možnost mít Wooky pro iPad, jde o okrajovou záležitost. A desítky tisíc čteček, které již v ČR lidé pravidelně používají, mají v případě RajKnih.cz smůlu. Dokonce i v případě zdarma nabízených knih, těch s „prošlými“ autorskými právy – na pár z nich jsem se podíval a ani tam nebyl ePub (či jiný volně použitelný formát) k dispozici.

Jakýkoliv e-knižní obchod je v roli evangelizátora

Ano, jakýkoliv e-knižní obchod v ČR je v roli evangelizátora – cokoliv udělá jinak, než očekává kupující, bude kritizováno. Svým způsobem oprávněně, protože to co kupující na e-knižním trhu chtějí je známo. A je potřeba se vyhnout tomu, čemu se vyhnout jde.

Třeba tomu, že chcete-li si na RajKnih.cz přečíst ukázku, musíte se kvůli tomu registrovat a přihlašovat. Hodně nešťastné.

Nechali jste se nalákat na „KUP HNED„? Zapomeňte na to, opět je vyžadováno přihlášení nebo registrace. A nemáte ani možnost se přihlásit. Absurdní. KUP HNED znamená, že to prostě koupím, hned, bez problémů, zdržování.

Překonáte-li se a vydáte se do procesu registrace, čeká vás malý horor – bez zadání telefonního čísla se skrz nedostatene. Fatální nedostatek. Pro mě osobně znamená konec snah o registraci, nevidím jediný důvod, proč by měl RajKnih.cz chtít mé telefonní číslo v okamžiku, kdy jsem si chtěl jenom vyzkoušet jak to s těmi e-knihami vlastně je a podívat se na ukázku e-knihy.

Bez zadání mobilního telefonu se opravdu dál nedostanete, registrace účtu je podmíněna zadáním kódu ze SMS, kterou vám RajKnih.cz pošle.

A obvyklý „trik“ s obchodními podmínkami v miniaturním 4 řádkovém rolovacím okně? Moc důvěryhodně to nevypadá. Stejně jako automaticky zaškrtnuté „Chci dostávat informace o akcích, slevách a novinkách ve formě newsletteru.“

V cestě používání RajKnih.cz ale stojí i další věc, kterou každý obchod musí umožňovat – platit tak, jak kupující chce. Platba na RajKnih.cz je možná pouze SMS. Žádná možnost platby platební kartou, žádný PayPal (byť ten už je také poněkud okrajovější). Jakkoliv se na platbě kartou prý pracuje, není to dostatečně dobrá výmluva k tomu, aby v okamžiku spuštění (označeném navíc za „lehký otřes“ českého trhu) nebyla dostupná

Chtěl jsem vyzkoušet Wooky

Pokusil jsem se stáhnout Wooky pro PC, Norton Antivirus 2011 mi to zarazil. Stáhnul jsem ho tedy přímo, bez prohlížeče. Vyšlo to, po spuštění ho Norton Antivirus 2011 okamžitě smazal. Tím jsem s pokusy o vyzkoušení Wooky skončil.

Ano,  Norton Antivirus 2001 se pravděpodobně zbláznil – soubor nezná a považuje ho za potenciální hrozbu. Obávám se ale, že běžný uživatel to moc řešit nebude, tedy zkoumat co vlastně za WS.Reputation.1 znamená.

Závěr

RajKnih.cz tvrdě narazil a dalo se to čekat. Proprietární e-čtečka, nemožnost použití pro klasické e-čtečky, možnost platit pouze SMS, nemožnost podívat se na ukázku bez registrace a registrace, skrz kterou nelze jednoduše projít.

Jak už jsem kdesi na začátku napsal, za zásadní problém může prokletí jménem DRM. Tam RajKnih.cz chápu – prošel jsem si skrz Gutenberg.cz. A ten by při spuštění narazil stejně – měl by ale jednu výhodu, používal by (proklaté) Adobe DRM a tím pádem by e-knihy z něj byly dostupné pro e-čtečky.

Uměl by platit SMS i kartami (ale neuměl PayPal – implementace právně poněkud nedotažitelná do bezpečného konce pro jakoukoliv seriózní firmu).

Řadu z věcí zmiňovaných Janem Melvilem důvěrně znám. Včetně toho, že existuje naivní představa o snadnosti a levnosti vyprodukování e-knihy z podkladů pro papírovou knihu.

Takže jo, Rajknih.cz rájem e-knih zatím není. Snaha se cení. Ti co si na e-knižních obchodech a e-knihách zlámou vaz otevírají cestu těm co přijdou po nich. tečka.

15 komentářů: „Rajknih.cz není až tak ráj knih, ale snaha se cení

 1. Platby, registrace atpd. jsou řešitelné nebo nutné jen jednou. Já sám si ale nemohu zakoupenou knihu přečíst ani kdybych chtěl a to si nemyslím, že jsem technikou nějak podvybaven.
  notebook – linux
  PC1 mac os x
  PC2 – Linux
  Telefon 1 – blackberry
  Telefon 2 PalmPre
  čtečka ebooků – kindle

  1. Čekal jsem podobný argument, ale jestli máte možnost porovnat komfort čtení na zařízení k tomu určeném a na PC, musí vám být jasné, že dostupnost čtečky pro Win,Linux nebo OSX nic neřeší.
    
   Přítelkyně vlastní notebook s windows, ale když jsem ji oznámil, že je to jediné zařízení v naší domácnosti na kterém ty knihy je možné číst reagovala slovy: „to si přeci nikdo nekoupí“.
    
   Sorry za nick Kritika (ale u té kolonky je poznámka Název * a to mě zmátlo).
    

 2. Mílo, já jen reaguju na tu absenci Windows.  A schválně u toho jsou dva smajlíky.
  Jinak si ale stačí přečíst mé hodnocení toho obchodu – absenci podpory čteček tam označuji za fatální věc. O tom vůbec není pochyb.

 3. Snad se to bude vyvíjet správným směrem, ale již přečtení obchodních pomínek mne trochu utvrzuje o opaku. Není to ani pořádně česky a zároveň se tam člověk zavazuje k věcem, které pro čtení knihy opravdu nechci podstupovat:
  Uživatel souhlasí se zpracováním těchto svých osobních údajů; jméno a příjmení, adresa, bydliště, identifikační číslo, daňové identifikační číslo, adresa pošty, telefonní číslo (dále společně vše jen jako „osobní údaje“)
  je povinen bez zbytečného odkladu informovat poskytovatele o změně ve svých osobních údajích.
  Objednatel souhlasí se zasíláním informací souvisejících s elektronickými knihami na elektronickou adresu nebo na telefonní číslo uvedené objednatelem.
  (proč tam je pak u té registrace ještě to zaškrtávátko).
  Chápu, že podmínky jsou stejné i na jiných serverech, ale tohle dle mého není ráj. Ráj je, když si najdu knížku, zadám číslo kreditky, paypal apod. 2x kliknu a můžu si to číst na svém Kindlu. Snad k tomu někdy dospějeme.

 4. prokletí jménem DRM – a jsme zase u toho. Jsem zvědav, jak pochodí se svou „sociální DRM“ PalmKnihy, ta je pro mne akceptovatelná.
  Už ve škole nás učili: Obchod se uskuteční pokud se protne křivka nabídky a poptávky. Jenže tady se poptávka naprosto míjí s nabídkou.
  Všichni, kromě nabízejícího, vědí co lidé chtějí: chtějí si pohodlně dopravit zajímavou knihu do své čtečky. Definice zajímavé knihy pochopitelně pro každého jiná a tomu může nabízející čelit jedině dostatečně širokým sortimentem. Osobně bych si vybral. Jenže obchod mi neumožní pohodlný nákup (viz. článek) a nehodlám ji číst u PC a ani si pořizovat další HW, když už jednu čtečku mám. A vzhledem k tomu, že kniha je poměrně zbytné zboží, které lze snadno nahradit (např. návštěvou veřejné knihovny) má nabízející smůlu.

 5. No, tak jsem si to pročetl a myslím si, že je pan Dočekal až moc krutý k tomuto novému projektu, který mi přijde na mnohem vyšší úrovni, než ty palmknihy.cz , ve kterých je pan Dočekal osobně zainteresován.  Koukám, že nestrannost a objektivita jde u tohoto internetového publicisty dost stranou, škoda ho, chlapa.
  Navíc jsem četl na jiných diskuzích, že je to trošku jinak. Wooky je prostě jiná alternativa, neorientuje se úplně na uživatele čteček, nebo Kindle,  těch majitelů je pár desítek tisíc, co čtečka to jiné formáty a ochrana autorských práv není většinou podporována, takže by jim nakladatelé dali stejný prd, jako palmkniham.
  Oni chtějí nabídnout eBooky těm ostatním, kteří ještě nečtou na čtečkách, a že je jich většina, aby si mohli hned vybrat, hned zaplatit, hned stáhnout a hned číst, to se  dá zmáknout i z a jízdy ve vlaku ze školy, když se nudím. Prostě když si na tom jejich mobilním webu m.rajknih.cz vyberu knihu, zvládnu se přes telefon i zaregistrovat, vybrat si, zaplatit a číst a ještě to platí táta, protože telefon je na něj 🙂 Paráda.
  Svou kreditku nemám, tak  mi ani nevadí, že tam zatím nemají platby kreditkama, navíc jsem si dneska koupil to FBI tam a ta platba je strašně snadná a pohodlná, úplně jsem čuměl, než bych někde něco vyplňoval a číslo karty a kód, pch. Bylo to hned a knížka se mi objevila v knihovně a stáhl jsem si ji do svého Androida a než jsem dojel domů, měl jsem dvě kapitoly v hlavě. Já myslím, že je to fajn.
  Psali tam na melvil, že když nebudou mít ochranu na vysoké úrovni nebudou mít obsah. Dyt Kindl je také uzavřený systém a knihy které si koupíte na Amazonu jsou chráněné, do Kindlu nahrajete jen nechráněné formáty, kromě toho nějakého sociálního DRM, jenže ePub se sociálním DRM, to je ochrana jako šprcka vojákovi na hlavu, když jede do Afgánistánu,  to prolomí každý, dyť je to html v archivu, i já lama si s tím poradím, to není žádná ochrana
  Takže je nechte žít a nebuďme zaujatí, stačí si to zkusit.  Brzy budou mít i Symbian verzi, asi koupím ségře nějaký eBooky k vánocům, když to stihnou, má Nokii.

  1. Zklamu, já nejsem nijak v Palmknihy.cz zainteresován.

   Jinak 78.156.159.147 = thor.mobilbonus.cz = o nějaké nestrannosti této odezvy nemůže být jenom řeč. Chtělo to aspoň nějaký anonymizér. Takhle je jasné odkud vítr vane.

   Trapné.


 6. Dobrý večer přeji,

  za společnost MobilBonus musím prohlásit, že naše společnost se od diskusního příspěvku pana Vacka jednoznačně distancuje, tento příspěvek nebyl publikován na pokyn nikoho z MobilBonusu ani žádným zaměstnancem MobilBonusu.
  Osobně živě diskutuji na jiných portálech, kde se o nás píše, i moje kolegyně z Bratislavské MBE se této aktivitě věnuje, ale vždy vystupujeme pod svým jménem a prezentujeme otevřeně Rájknih.cz. Všude takto diskutujeme veřejně i když reagujeme na negativní téma. Nevidím důvod, proč ve Vašem případě, bychom to dělali jinak, naopak jsme rádi, že jste o nás uveřejnil článek a děkujeme za něj, do diskuze se určitě také přidám, vůbec jsem o ní nevěděl.
  Pisatel toho příspěvku  celou věc neudělal anonymně, podepsal se pod svým jménem a uvedl svůj osobní email a je to jeho osobní a soukromá iniciativa. Tento mladý člověk  pracuje v jedné z kanceláří v budově našeho sídla a využívá našeho internetového připojení, studuje a zároveň pracuje jako OSVČ, patrně se nechal strhnout atmosférou, která po spuštění projektu v budově panuje. Nákupy, o kterých píše, skutečně realizoval, popisuje tedy svou osobní zkušenost, to je jeho věc.

  Je to ale samostatný právní subjekt, osobně bych si je neodvažoval ho spojovat z MobilBonusem, to by zase mohlo zavánět poškozováním dobrého jména naší společnosti a také by se to mohlo dotknout jeho samotného. Každý má právo vyjádřit svůj názor, udělal to ale nešťastně a tak nás spojil s tím příspěvkem, což mne velmi mrzí.

  Kdyby to byl úmysl, věřte, že jako firma zabývající se internetovými službami, bychom to udělali daleko chytřeji, ale to nemáme vůbec zapotřebí a už vůbec bychom nevolili tuto formu.
  Nechápu ale, proč se rozčilujete nad tím, že tam pisatel uvádí, že jste osobně zainteresován s portálem palmknihy.cz a označujete to za lež. Vždyť to je veřejně známá věc, že Tiscali Media a Palmknihy spolupracují, Tiscali Media reprezentujete Vy osobně, pane Dočekale, jako ředitel pro strategii a obsah, sám jsem to nedávno četl na lupa.cz, tady jsem si to vyhledal, doslova tam stojí, cituji:
  „Provozovatel e-bookových stránek Palmknihy.cz se dohodl na spolupráci se společností Tiscali Media v oblasti propagace a podpory elektronických knih a digitálního obsahu na českém trhu. Tiscali Media v této souvislosti vytahuje na světlo web BookZ.cz přinášející informační servis zaměřený právě na fenomén elektronických knih. Ze stránek je odkazováno na Palmknihy.cz. Samotný web BookZ.cz je v provozu od konce letošního září a stojí za ním osobně Daniel Dočekal, který nyní pracuje pro Tiscali Media jako ředitel pro strategie a obsah.“
  Z  toho článku asi pisatel usoudil, že jste osobně interesován v projektu palmknihy.cz.
  Tady je odkaz na článek: http://www.lupa.cz/zpravicky/palmknihy-cz-a-tiscali-media-ohlasuji-spolupraci/
  Takže nechápu Vaše nařčení ze lži, naopak chápu pisatele příspěvku, který se pozastavil nad tím, že někdo, kdo otevřeně  podporuje jiný projekt, nemůže být objektivní, když píše recenzi na konkureční produkt.  To mi dává smysl. Tím ale rozhodně nechci tvrdit, že Váš článek byl zaujatý, jak jsem uvedl, každý má právo na svůj názor a my děkujeme i za tyto názory, inspirují nás k lepší práci.

  Děkuji za Váš čas při čtení, přeji mnoho úspěchů v podnikání jak bookz.cz tak palmknihy.cz a jsem s pozdravem

  Aleš Vítek
  COO, obchodní ředitel
  ales.vitek@mobilbonus.cz
  MobilBonus s.r.o.
   

 7. Přátelé, mám jiný názor v čem tkví problém v trhu s e-knihami v Česku. Onou poptávkou velké části populace je možnost snadno získat jakoukoliv knihu do své čtečky a to zcela ZDARMA! Kdyby nebylo tohoto, nemuseli bychom se vůbec otravovat s DRM a podobnými technologiemi. Bohužel spousta lidí si nedovede představit, že by za něco v elektronické podobě měla platit.

 8. Všetky komentáre sú od ľudí znalých problematiky. Ten môj je z hľadiska užívateľa. Kúpil som si Wooky reader, pretože do práce a z práce cestujem dosť často potme. Keďže pritom  chcem využiť čas brávam si so sebou buď knihu alebo rôzne dokumenty z práce. Mám malú LED lampičku a tou si pri čítaní svietim. Wooky som sa potešil – nebudem musieť nič tlačiť, nahrám si to do čítačky a pohodlne prečítam. Navyše keď deklarovali že cez Office Suite sa dajú robiť vo wordovských súboroch zmeny a poznámky bolo rozhodnuté. Prvé čo ma zarazilo bola aktivácia cez wi-fi. Nie som najmladší a tak som už pri prvom bode musel vyhľadať pomoc. Ďaľší problém je ovládanie, ktoré ma od intuitívneho ďaleko. Podarilo sa mi dokonca zvoliť ako jazyk čínštinu a deň mi trvalo kým som sa dopracoval k niečomu zrozumiteľnému. Dokumenty iné ako Wooky knihy mi nejdú korektne otvoriť alebo hneď padajú (nezáleží na tom či to je pdf, txt alebo doc). Po tom ako som sa pokúsil preinštalovať Office Suite mi čítačka prestala komunikovať úplne okrem hlásenia o chybe, ktorú mám napraviť opakovaním akcie. Nie je mi jasné pre koho je čítačka určená. Drvivá väčšina čitateľov radšej číta papierové knihy. Navyše cena e-kníh v porovnaní s obmedzeniami ktoré čítačka prináša vôbec nie je zaujímavá. Stále čakám, že niekto pochopí, že existuje stredná a staršia generácia v riadiacich funkciách, ktorá nemusí byť zavesená stále na internete, nepotrebuje prehrávať video, ale potrebovala by mať so sebou niečo naozaj ako príručnú knižnicu. Problémom podľa mňa je, že vývoj čítačiek financujú nakladatelia, ktorí trpia paranoiou, že všetci nemajú nič iné na práci len načierno predávať ich produkty. S podobným prístupom sa stretol na Ústave technickej normalizácie, keď začali vydávať normy v elektronickej forme. To čo sa zdalo ako pomôcka sa ukázalo ako záťaž. Predtým si firma normu kúpila dala do príručnej knižnice a kto chcel si vybral a pozrel. Zo začiatku tá elektronická forma bola prínos – norma sa dala na firemný server a kto chcel si ju prezrel. Potom prišli na to, že určite tie normy budeme načierno predávať  tak to zaheslovali tak, že sa dala otvoriť  len na počítači kde sa to stalo prvýkrát. Keď som sa pýtal čomu tým chcú zabrániť , že ja si môžem kúpiť v papierovej forme naskenovať a hodiť na server, tak mi povedali, že to je už naša vec, ale oni dielo chránia. Tak kupujeme zase normy papierové, ktoré si skenujeme ak ich používa viac ľudí. Myslím, že projekt Wooky reader čaká podobný osud. Veľa ľudí sa dalo asi nachytať na cenu a reklamu. Za seba môžem povedať, že ak sa ma niekto opýta, či si má čítačku kúpiť nech si veľmi dobre rozmyslí načo ju chce používať. Z môjho hľadiska projekt Wooky reader podľa  pomeru cena/úžitok hodnotím  ako jednu z najhorších investícií.
   
   

 9. Vážení, přečetl jsem všechny přiložené diskuze a nevycházím z údivu. Mladší přispěvatelé nade mnou nutně mávnou rukou, jako ostatně i část publika z „mého okolí!, ale nedá mi to než připojit pár řádek. Jsem ročník 1946 a od 5 let čtenářem, později vášnivým čtenářem mnoha tehdy vydávaných knih.kolem 25 roku jsem podlehl kouzlu vážné hudby a tehdy u nás zaváděných streozařízení. Hudbu miluji stále, ale více jak 30 let jsem se nedokázal vrátit k soustavné četbě. K prvnímu „ještě skoro dřevěnému PC“ jsem se  dostal asi tak před 20 lety a byl jsem opět unesen jeho možnostmi tenkrát. A co později s nástupem internetu. A pak to přišlo, mobilní telefony. Možnost spojit se kdykoliv s kýmkoliv, mít sebou hudbu kterou mám rád a vyfotit si co zrovna vidím při svém putování, no to byla věc. Samozřejmě znám i výhody elektronického inkoustu, ale rád se po světě pohybuji pokud možno s rukama v kapsách a krom klíčů sebou mám všude již jen MT. Nejsem žádný expert na moderní technologie, ale jako slabší uživatel to s nimi obvykle dokážu. Trochu mě trápí spousty hesel, ID a podobných věcí. Také jsem zvyklý na platební karty a to již od té doby co je tedy naše jediná banka ČSpořitelna zavedla. Tak jako jsem dříve nekradl knihy (papírové), stejně jsem si i desky a CD i DVD kupoval zrovna jako originální programy do PC (dnes máme doma 2x NTB+1x iPad). Když jsem na konci ledna t.r. objevil v MT čtečku Wooky, okamžitě jsem si ji zdarma stáhl  a následně hned svou první e-knihu v MT. E-knihy jsem četl již předtím na iPadu a tam mě to bavilo hodně, tak moc hodně, že jsem se opět po dávné době vrátil k pravidelnému čtení. Jenže od Wooky jsem čtení opravdu propadl.Dokonce již častěji dávám přednost veřejné dopravě protože v autě si nedovolím číst ani zvukové knihy. Čtu všude, v čekárnách u lékařů a ty navštěvuji s přibývajícím věkem stále častěji. A navíc se něco podstatného změnilo. Vždy jsem byl strašně netrpělivý a jakékoliv čekání, pasivní jízda v dopravním prostředku a pod. mě přiváděla – no zkrátka nebylo mi to příjemné. teď je mi to doopravdy jedno. Vždy mám co číst, dočtu jednu a přesně jak to popisuje jediný předřečník do minuty pročítám první kapitolu z knihy další. Našel jsem skvělé tituly i mezi knihami Zadarmo, ale jen za březen a teď půlku dubna jsem  koupil dvoustovkové knihy za cca 1200,-Kč. Zkrátka ten zbytečně dlouhý úvod jsem psal jen proto, abych vyjádřil svou radost z toho, že jste začali. A podle mého dobře. Způsob platby mi naprosto vyhovuje, protože elektronickou platbu za teď již poloviční tarif MT hradím nastaveným inkasem  s dostatečnou rezervou a tak se jí vůbec nemusím zabývat a přehled dostávám měsíčně. A protože mi nebyl dán dar státi se polygotem rozumím jen češtině a díky dřívějšímu uspořádání našeho státu i stejně dobře slovenštině. Pánové, pracujte i nadále s takovou chutí jako dosud, nedejte se odradit „porodními bolestmi“ a nespokojenými přispěvateli. když si vzpomenu, že první elektronikou s níž jsem se seznámil tak někdy v 70-tých letech minulého století byla Bulharská kalkulačka na baterie, tak si myslím, že jsem se dožil takřka zázračné doby a prostě všechno nelze chtít hned najednou. Moc Vám fandím a děkuji za Vaši práci.
  PS. snad to časem půjde i o něco levněji a snad to bude dřív než se ze mě díky čtení v uvedeném tempu stane bezdomovec.
  Zdravím Jiří Beneš Teplice

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s